Istanbul je mnogim putnicima jedan od omiljenih svetskih gradova — i to sa dobrim razlogom. Ovaj neverovatni grad nudi ponešto za svakoga, pa ako još uvek niste imali priliku da otputujete u kulturni i istorijski centar Turske, ovde ćete naći 5 glavnih razloga zašto treba da posetite Istanbul makar jednom u životu — i zašto smo se mi, kao i mnogi, zaljubili u ovu prelepu transkontinentalnu metropolu.
Ukoliko bi svet bio jedna država, Istanbul bi bio njen glavni grad.
Napoleon Bonaparte
Istanbul je prepun znamenitosti
Sa impresivnom istorijom, izuzetno povoljnim geografskim položajem i mešavinom kultura i religija, Istanbul je grad u kome ima nebrojeno mnogo znamenitosti i turističkih atrakcija.
Ako vas zanima istorija rimskog carstva, ovde ćete videti važne građevine iz doba Vizantije, poput neverovatne Aja Sofije koja je pretrpela mnoge promene kroz vekove i uprkos burnoj istoriji ostala najvažniji simbol grada, ostataka Hipodroma, arene koja nije samo bila centar okupljanja građana već i pokazatelj moći istočnog rimskog carstva, ili zidina Konstantinopolja, bedema koji su čuvali grad čitav jedan milenijum i na kraju popustili pred Osmanlijama.
Što se tiče Osmanlijskog perioda, najpoznatije znamenitosti su svakako prelepa Plava džamija, podignuta sa namerom da zaseni Aja Sofiju, mnoštvo drugih džamija poput Sulejmanove, Nove i Džamije Rustem Paše, i Topkapi i Dolmabahče palate, raskošne građevine u kojima su živeli i iz kojih su vladali sultani (Dolmabahče je jedno vreme bila i predsednička palata — a u njoj je i umro osnivač Turske republike, Ataturk).
Za ljubitelje orijenta (i šopinga), tu su egzotični Veliki bazar, jedan od najstarijih i najvećih pokrivenih bazara na svetu, i Pijaca začina, poznata i kao Egipatski bazar. U Istanbulu takođe možete da odete na krstarenje Bosforom, istražite azijski deo grada, prošetate čuvenom Ištiklal avenijom, popnete se na vrh Galata kule, pređete Galata most i još mnogo, mnogo toga.
Ukoliko želite da saznate više o ovim atrakcijama i šta još ne treba propustiti u Istanbulu, u našem ultimativnom vodiču kroz istanbulske atrakcije ćete naći sve informacije koje su vam potrebne da isplanirate putovanje u ovaj grad.

Istanbul je jednostavan za obilazak
Istanbul je grad u kome turista neće imati problem da se snađe. Za obilazak grada vam nije potreban nikakav turistički vodič ili organizovana tura — zaista sve možete sami.
U gradu je sve lepo i jasno obeleženo, tako da su šanse da se izgubite zaista mimimalne. Gradski prevoz funkcioniše skoro pa savršeno — bez obzira na to da li putujete metroom, tramvajem, autobusom, žičarom ili trajektom, doći od tačke A do tačke B je u većini slučajeva brzo i bezbolno.
U prevozu kontrole nema — ali to je zato što pri ulasku na svaku stanicu javnog prevoza postoje automati gde se čekiraju karte. Najbolje je da pazarite Istanbulcard, karticu za prevoz koju dopunjujete po potrebi (na skoro svakoj stanici se nalaze automati za dopune).
Ukoliko ste smešteni u centralnom gradskom jezgru, najčešće ćete koristiti tramvaje, koji su moderni i čisti — i najbitnije, nećete ih čekati duže od par minuta. Ukoliko idete na krstarenje Bosforom, nema potrebe da plaćate više nego što morate hotelu ili turoperateru — samo prošetajte do doka i tamo izaberite turu koja vam se dopada.
Ono što nas je takođe prijatno iznenadilo jeste da je grad jako čist — i gradske vlasti ulažu mnogo sredstava u očuvanje i sređivanje javnih površina. Većina turističkih atrakcija je ili skoro renovirana ili se trenutno renovira, što dosta govori o njihovom odnosu prema svojoj kulturnoj baštini i istorijskom nasleđu.
Kao i svaki grad, Istanbul sigurno ima dosta mana koje turisti ne vide ili ne primećuju, ali ono što je neosporno jeste da se i gradska vlast i građani svojski trude da im uprkos brojki od 15 miliona stanovnika grad funkcioniše što bolje moguće.
Istanbul je jeftin
Istanbul je definitivno jedan od najlepših evro-azijskih gradova koji možete obići sa relativno malo novca. Osim ponuda turističkih agencija, koje su stvarno više nego pristupačne, u Istanbul možete jeftino otputovati i sami (što je svakako opcija koju mi preporučujemo, pre svega jer možete u gradu da ostanete duže i da sami organizujete svoje vreme).
Jedna od najskupljih stavki za putovanje u Istanbul je avionska karta — mada i one mogu da se nađu za nešto više od 100 evra, što je sasvim pristojna cena. Što se tiče smeštaja, u gradu postoji mnogo hotela za svačiji džep — ali ono što je bitno jeste da ima i dosta dobrih i povoljnih hotela koji se nalaze u istorijskom centru (Sultanahmet).
Osim ove dve stavke, koje su individualne i zavise od mnogo faktora, jedno je sigurno — cene u samom gradu su niske. Za nekih 20-30 evra dve osobe mogu da se najedu u dobrom restoranu u samom centru grada. U jeftinijim restoranima, ručak ili večera može da košta i ispod 10 evra. U Istanbulu, međutim, ima i mnogo štandova za hranu, tako da obrok možete platiti i svega nekoliko evra.
Dalje, bez obzira na to da li u Istanbulu želite da kupujete odeću i obuću ili suvenire i drangulije za kuću, možete da nađete smešno jeftine stvari na svakom ćošku — doduše, morate biti spremni i da se cenjkate da biste dodatno spustili cenu, ali to je i draž kupovine u Turskoj.
Što se tiče ulaznica za turističke atrakcije, tu stvari stoje malo drugačije. Zbog jake inflacije koja je pogodila Tursku tokom pandemije korone, cene mnogih atrakcija su znatno povećane. Tako da se sada cene kreću od nekih 200 TL (oko 9 EUR) za Arheološke muzeje i 300 TL (14 EUR) za Cisternu Baziliku (ponovo otvorena posle renoviranja u julu 2022. godine) pa do 450 TL (21 EUR) za Dolmabahče palatu i 500 TL (23 EUR) za Topkapi palatu. Treba napomenuti da možete da kupite i Istanbul Museum Pass ukoliko planirate da posetitie minimum 4 od 12 muzeja koji su pokriveni karticom — i time uštedite nešto novca na ulaznice (plus preskačete redove na tim atrakcijama). Karticu možete kupiti na blagajnama atrakcija koje su uključene u cenu. Postoji i Guided Museum Pass i Istanbul Tourist Pass, pa pogledajte i ove opcije i izračunajte da li vam se isplate.
Istanbul je raj za gurmane
Moguće da je u nama problem — ali gde god smo bili, hrana nas nikad nije oduševila. Osim u Turskoj. Jednostavno, Turska je raj za gurmane. Naravno, jasno je da je naša kuhinja slična kao turska — i da su nam mnoga od njihovih nacionalnih jela i više nego poznata — ali nismo mogli ni da zamislimo koliko ćemo se oduševiti hranom u Turskoj.
Sve što smo probali nam se dopalo, počevši od laganih i jednostavnih doručaka u hotelu, đevreka poput onih koji imaju da se kupe u našim pekarama i pidea (hleba sa mesom, povrćem ili jajima — turska verzija pice) do iskender kebaba (doner kebab preliven sosom od paradajza), balik ekmeka (sendvič sa ribom), đuveča i kupmira (krompir punjen čime god vam padne na pamet).
Bitno je napomenuti da, iako u Istanbulu preovlađuju jela sa mesom, svugde ima i bar poneka opcija za vegeterijance.
Osim glavnih jela i priloga, Istanbul (a i cela Turska) je poznat po neverovatno ukusnim dezertima i slatkišima — i na svakom ćošku ćete naići na poslastičarnicu čiji izlog vas prosto mami da uđete unutra. Od dezerta bismo izdvojili baklave, pišmanije, kunefe, ratluk, alvu, tulumbe, čokoladne kolače i sitne poslastice (Turkish delight). Naravno, kada se nađete u Turskoj, morate probati i tursku kafu i čaj — a neretko ćete ih dobiti i besplatno nakon obroka.
Turska kuhinja je izuzetno bogata — i ovo što smo nabrojali je samo jedan njen mali deo. Šta god da probate od hrane u Istanbulu, sigurno se nećete pokajati, tako da svakako savetujemo da što više uživate u njihovim tradicionalnim jelima i poslasticama — i potpuno zaobiđete restorane sa evropskom hranom ili lance brze hrane poput Meka.
Istanbul pripada i ljudima i mačkama
Ako postoji neki grad na svetu koji podjednako pripada mačkama koliko i ljudima, to je Istanbul. Gde god da krenete u ovom gradu, vrlo je verovatno da ćete sresti njegove četvoronožne žitelje kako se igraju, klopaju ili odmaraju.
U Turskoj, kao i u drugim muslimanskim zemljama, mačke su obožavana bića. Na osnovu Muhamedovih pouka, jasno je da je prorok voleo mačke — i to toliko da je, krenuvši da se oblači nakon što je čuo poziv na molitvu, navodno odsekao rukav svoje odore da ne bi probudio mačku koja je na njoj zaspala. Druga priča kaže da je Muhameda jedna mačka spasila od smrtonosnog ujeda zmije, te je on dao svim mačkama moć da se dočekaju na sve četiri noge.
Postoji i jedna turska izreka koja kaže da svako ko ubije mačku mora da sagradi džamiju da bi dobio božji oproštaj.
Jasno je, dakle, da Turci vole mačke — i zaista se brinu o njima. Za vreme čitavog puta u Istanbulu, nismo videli nijednu mršavu ili na bilo koji način ugroženu mačku — sve su bile debele, pufnaste i jako opuštene sa ljudima.
Viđali smo ih po ulicama, na tramvajskim stanicama, ispred džamija i muzeja, po radnjama i restoranima — i iako situacija sigurno nije sjajna svugde, kao na primer u siromašnijim delovima grada (treba napomenuti da postoje članci i izveštaji koji tvrde da stanovnici Istanbula nisu ni upola dobri prema psima kao prema mačkama, ali moramo da napomenemo da smo mi viđali i kučiće po kafićima i da su svi koje smo sreli bili čipovani) — svakako je bolja nego u bilo kojoj drugoj zemlji u kojoj smo bili.
Iako bismo naravno voleli da sve mačke žive kao naše dve podgojene gospođice, svet bi zasigurno bio mnogo lepše i bolje mesto kada bi se svi brinuli o uličnim mačkama kao što se brinu Turci.
Ako biste voleli da saznate više o mačkama u Istanbulu, savetujemo da pogledate film Kedi, kako se i kaže mačka na turskom.
Kao što smo rekli na početku ovog teksta, Istanbul nudi ponešto za svakog — za ljude koji obilaze gradove da bi upoznali nove kulture, za iskusne putnike, za turiste sa malim budžetom, za zaljubljenike u istoriju, za kupoholičare, za gurmane i sladokusce, za ljubitelje mačaka — a čak i ako se ne pronalazite ovde, sigurno nudi nešto i za vas.
Ako vam se dopada naš sajt, zapratite nas na Instragram profilu. Hvala na čitanju! 🙂
Ostavite komentar