Evropa - Slovačka

Bratislava — idealna destinacija za produženi vikend

Nemate puno vremena? Evo par osnovnih informacija o Bratislavi:

  • Najbolje vreme za putovanje? Leto, kasno proleće, rana jesen.
  • Minimum dana? 1-2 dana su dovoljna za najbitnije atrakcije.
  • Direktan let? Air Serbia, Austrian.
  • Smeštaj? Mi smo bili smešteni u sjajnom apartmanu u centru starog grada. Smeštaj možete da bukirate preko Booking.com (idealno ako nađete smeštaj sa besplatnim otkazivanjem ili plaćanjem na licu mesta).
  • Trošak po danu (bez smeštaja): Ovo je subjektivno, ali računajte oko 30-50 EUR.

Iako Bratislava nije nešto popularna među turistima koji obilaze Evropu i iako putnici iz naših krajeva uglavnom preskaču slovačku prestonicu i odlaze u obližnji Beč ovaj mali grad ima svašta da ponudi svima koji se odluče da ga posete.

Moramo da priznamo da nismo očekivali mnogo od Bratislave. Odlučili smo se da odemo na par dana u glavni grad Slovačke u nedostatku vremena i novca da odemo negde malo dalje, ali smo se zapravo odlično proveli u Bratislavi i rado bismo se opet vratili.

Šta videti u Bratislavi

Bratislava je sladak mali grad koji možete laganim tempom obići relativno brzo. S obzirom na veličinu Starog grada, sve atrakcije su jako blizu jedna druge, tako da nećete morati da koristite gradski prevoz.

Naša polazišna tačka za obilazak Bratislave je bila Mihajlova kapija, jedina preostala kapija sredjevekovnog utvrđenja grada. Iznad kapije se nalazi kula u kojoj je smešten Muzej fortifikacije, a kada krenete niz ulicu, naići ćete na mnoštvo prodavnica, restorana i kafića.

Mihajlova kapija i kula u samom centru Bratislave.

U Starom gradu ima bezbroj uličica i kojom god da krenete, nećete pogrešiti. Mi smo nakon kratkog lutanja ovim uličicama odlučili da nađemo put do Bratislavskog dvorca, svojevrsnog simbola Bratislave.

Krenuvši ka njemu smo naišli na Katedralu Svetog Martina, najveću i jednu od najstarijih crkava u gradu. Katedrala je poznata po tome što su se u njoj vekovima krunisali mađarski kraljevi.

Katedrala Svetog Martina.

Nakon što smo se fotkali kod ove impozantne crkve, nastavili smo ka dvorcu, ali smo napravili još jednu pauzu da popijemo nešto i uživamo u pogledu na Dunav i SNP most, koji Slovaci zovu UFO most zbog neobičnog izgleda njegove opservacione palube.

SNP (UFO) most.

Do samog dvorca ima veliki uspon, tako da se pripremite na malo pešačenja i obavezno obujte udobnu obuću. 🙂

Popentrali smo se do samog ulaza u dvorac odakle se prostire neverovatan pogled na grad i reku. Dok smo čitali o Bratislavi pre puta, saznali smo da je dvorac izgoreo do temelja 1811. godine austrijski vojnici su se toliko napili da su ga slučajno zapalili i prozrokovali požar koji je trajao 2 dana, progutao više od 70 kuća i odneo 9 života.

Prelepi Bratislavski dvorac.

Odlučivši da nećemo da ulazimo u dvorac (u kome se nalazi i Slovački nacionalni muzej), krenuli smo da šetamo parkom oko njega. Iako mali, ovaj park je sjajno mesto da predahnete nakon istraživanja dvorca i vidite grad iz raznih uglova. Ukoliko se odlučite za posetu dvorcu/muzeju — radno vreme je od 10 do 18h svakim danom sem četvrtkom, a karta košta 14 EUR. 

Pogled na Katedralu Svetog Martina sa Bratislavskog dvorca.

Nakon šetnje i odmora u parku smo se vratili u Stari grad, ubrzo došavši do Glavnog gradskog trga (Hlavné námestie) na kome su smeštene zgrada stare gradske većnice i Rolandova fontana, jedna od glavnih atrakcija u gradu.

Na trgu se nalazi i jedna od najpoznatijih statua u Bratislavi, bronzani vojnik naslonjen na klupu. U Bratislavi inače ima nekoliko zanimljivih statua na koje ćete nailaziti svako malo kako budete šetali ulicama Starog grada — naš favorit je Ćumil, radnik kanalizacije koji izviruje iz šahta. 🙂

Ćumil viri iz šahta. 🙂

Do kraja dana smo šetali raznim uličicama, kupovali magnete i seli na večeru u restoran blizu apartmana.

S obzirom na to da smo Stari grad obišli uzduž i popreko prvog dana, drugog dana u Bratislavi smo krenuli van centralnog gradskog jezgra. Za nekih desetak minuta pešačenja smo naišli na čak 3 crkve, od kojih nam se najviše svidela Reformistička crkva.

Reformistička crkva.

Ova zanimljiva građevina je okružena prelepim kafićima, tako da smo tu napravili prvu pauzu. Posle toga smo otišli do zgrade Nacionalnog pozorišta, razgledali suvenire na tezgama i krenuli ka reci. Šetalište je super sređeno, tako da svakako vredi spustiti se na Dunav, pogotovo ako je lep dan.

Preostalo vreme u Bratislavi smo proveli ne radeći ništa posebno upijajući lepote Starog grada i ispijajući limunade i piva po simpatičnim kafićima.

Nacionalno pozorište.

Kako doći do Bratislave

Low cost avioprevoznik Ryanair je nekada nudio jeftine letove iz Niša do Bratislave, ali pošto je ova linije ukinuta i nema letova do Bratislave čak ni iz Budimpešte, najbolja opcija vam je da letite do Beča (iz Beograda ili okolnih zemalja) ili idete sopstvenim prevozom. Za prestonicu Slovačke se takođe se može leteti Sofije (Ryanair) i Skoplja (Wizz), a povratne karte sa obe destinacije se kreću oko 35-40 EUR.

Za obilazak Bratislave su sasvim dovoljna 2 dana, ali ako želite da skoknete i do Beča, odvojite malo više vremena. Mi smo bili 3 dana, s tim da smo jedan dan proveli u austrijskoj prestonici.

Što se tiče smeštaja, najbolje i najisplativije je odsesti u samom centru starog grada. Kada smo putovali u Bratislavu, našli smo fenomenalan apartman odmah kod Mihajlove kapije za 105 EUR za 3 noći.

Kako doći od Bratislave do Beča

Kao što smo već rekli, treći dan ovog mini odmora smo iskoristili da skoknemo do Beča, prošetamo po centru, odemo do dvorca Belvedere koji nismo obišli pre i pokupujemo par suvenira.

Iz Bratislave postoji nekoliko načina da dođete do Beča autobusom, vozom, brodom ili kolima (Uber ili taksi).

Mi smo se odlučili za autobus. Stanica se nalazi u centru grada, na par minuta hoda od Katedrale Svetog Martina, ispod mosta SNP.

Išli smo RegioJet-om, a povratna karta nas je koštala 12 EUR po osobi. Autobusi idu na svakih sat vremena tako da možete da krenete kad god vam odgovara i ne morate da uzimate karte unapred. Do Beča se stiže za sat vremena.

Postoje još dva autobuska prevoznika koji idu na relaciji Bratislava Beč: Blagus i Slovak Lines. Voz je takođe dobra opcija, polazi sa glavne stanice u Bratislavi i ide do glavne železničke stanice u Beču, a vožnja traje oko sat vremena.

Taksi i Uber su verovatno najkomfornije opcije, ali su i najskuplje. Brodom (Two City Liner) možete ići iz Bratislave u Beč od marta do decembra, a cena karte zavisi od toga kada idete i kreće se od oko 30-40 EUR.

Ukoliko imate neka pitanja u vezi sa putovanjem u Bratislavu, slobodno nam se javite ili ostavite komentar ispod teksta. Ako vam se dopada naš sajt, zapratite nas na Instragram profilu. Do sledećeg članka!

 

4 Komentara na “Bratislava — idealna destinacija za produženi vikend

  1. Ukoliko se kupi ranije, karta do Beca sa RegioJet-om iznosi samo 1 euro, a u cenu je ukljucena kafa/caj/cokolada, novine, tv i internet pristup, slusalice. Definitivno najbolji prevoznik u Evropi.
    Bratislava ima jos toliko toga da ponudi, preporucila bih Vam da neki drugi put obidjete brdo Slavin, mesto Devin, na uscu Morave u Dunav (inace odatle su Cirilo i Metodije krenuli u svoju misiju), obavezno Kamzik, tv toranj sa restoranom na vrhu koji se rotira i koji je ujedno vidikovac sa kog se pruza pogled i u Austriju… tu je i Cunovo u blizini… i jos stosta. Imala sam priliku da zivim u tom gradu, zao mi je sto ljudi posete samo usko gradsko jezgro,

    1. Ćao Željana,

      Prvo, hvala Vam što ste odvojili vreme da nam pišete.

      Ne znam da li je najbolji prevoznik u Evropi, ali smo svakako imali pozitivno iskustvo sa RegioJet-om. Kartu nismo kupili ranije jer nismo bili sigurni da ćemo otići u Beč – i koji dan – ali je super znati da i to postoji kao mogućnost.

      Što se tiče obilaska grada, mi smo se fokusirali na usko gradsko jezgro jer smo hteli da istražimo taj deo grada laganijim tempom. Nažalost, zbog posla smo bili i ograničeni vremenom, pa nismo mogli da ostanemo u Bratislavi duže.

      Devinski zamak izgleda fantastično i žao nam je što ga nismo videli, ali nadamo se da će biti prilike u budućnosti.

      Sigurno da je drugačije kada negde živite i kada samo dođete na par dana. Mi smo hteli da prenesemo naše utiske iz ovog grada (koji nam se stvarno jako svideo!) i možda inspirišemo nekoga ko nije nikada bio u Bratislavi da joj ipak da šansu.

      Hvala Vam na komentaru još jednom – i puno pozdrava.

  2. Hvala vam, koristili smo vaš vodič za Bratislavu, divan spokojan čovekomeran grad, vredelo je ????

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *